Aktualności

Kolejne działanie w ramach projektu ,,Opera daje powera"

27/05/2019

Nie często możemy bywać w Teatrze Wielkim, a za jego kulisami jeszcze rzadziej.  Tymczasem w dniu 27 maja 2019 roku  50 osobowa grupa młodzieży z klas I-II LO im. Jarosława Iwaszkiewicza  w Brzezinach w ramach projektu „Opera daje powera” wzięła udział w warsztatach  artystycznych organizowanych przez Teatr Wielki w Łodzi.  Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy, z których  każda uczestniczyła   w zajęciach z choreografii, wokalnych, muzycznych oraz w warsztacie scenograficznym.

Każdy rodzaj zajęć miał swoją specyfikę.  Podczas warsztatu choreograficznego poznaliśmy podstawowe terminy tańca klasycznego; obuwie i kostiumy, w których tańczy balet. Był też czas na przećwiczenie najprostszych figur tańca klasycznego a nawet na polonez w naszym wykonaniu, pod kierunkiem prowadzącej zajęcia. 

Kolejne  warsztaty to spotkanie z pieśnią operową. Dowiedzieliśmy się, jak pracować  głosem i które ćwiczenia najbardziej przydają się w klasycznej muzyce wokalnej. Wraz z panią prowadzącą zajęcia z powodzeniem  wykonaliśmy  fragment arii Sandora  z „ Barona Cygańskiego” (Wielka sława to żart)  i nauczyliśmy się …. jak można śpiewająco odkładać klasówki na inny termin.

Podczas zajęć muzycznych poznaliśmy salę ćwiczeń orkiestry symfonicznej Teatru, instrumenty z rodzaju strunowych, dętych i perkusyjnych oraz uczestniczyliśmy w krótkiej próbie z „dyrygentem”, w którego wcielił się nasz kolega.

Ostatnie zajęcia odbyły się pod kierunkiem scenografa. Polegały na zaprojektowaniu kostiumu scenicznego dla wymyślonej przez siebie postaci kobiecej lub męskiej.  Mieliśmy do dyspozycji różne materiały: różnobarwne tkaniny, kolorowe szkiełka, cekiny, piórka. Zabraliśmy się do pracy i po około godzinie mogliśmy podziwiać swoje projekty: baletnice, wojowników, księżniczki, niespełnione  i spełnione modelki, dobrego diabła, itp. . Zabraliśmy  nasze prace. Zostaną wystawione w szkole, aby  przypominać nam dzisiejsze spotkanie z Teatrem.

Dziękujemy organizatorom wyjazdu: Stowarzyszeniu Rozwoju Powiatu Brzezińskiego „Nasz Powiat”, Starostwu Powiatowemu, Dyrekcji Liceum i naszym opiekunom za możliwość uczestnictwa w tak ciekawej formie, jaką były dzisiejsze warsztaty.

                                                                    Młodzież  wraz z opiekunami 

 

Projekt jest  dofinansowany  z budżetu Województwa Łódzkiego w ramach zadania: kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.

 

                        


 

 >>galeria zdjęć

 


 

Wstecz