Aktualności

Wycieczka do Bełchatowa

29/10/2018 Wycieczka do Bełchatowa

   W dniu 22 października słuchacze UTW wybrali się na wycieczkę do Bełchatowa.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Góry Kamieńsk, która została usypana z ziemi wybranej z bełchatowskiej kopalni węgla brunatnego. Na tak powstałej  górze wybudowano całoroczny kompleks rekreacyjno-sportowy, który jest jedną z największych atrakcji turystycznych regionu z najdłuższą i najlepiej przygotowaną trasą narciarską  w centralnej Polsce.
Czteroosobowym wyciągiem krzesełkowym dotarliśmy na szczyt Góry Kamieńsk skąd podziwialiśmy jesienne widoki.
   W Bełchatowie odwiedziliśmy zabytkowy budynek nazywany "Dworkiem Olszewskich". Historia dworku  rozpoczęła się w pierwszej połowie XVIII wieku i związana jest z rodem Rychłowskich — właścicieli Bełchatowa, którzy doprowadzili do rozkwitu miasta.
Pod koniec XIX wieku dwór stał się własnością pochodzącego z Bawarii przedsiębiorcy Henryka Hellwiga. W 1949 roku posiadłość kupił bełchatowski lekarz Wacław Olszewski.
W latach osiemdziesiątych XX wieku rodzina Olszewskich odsprzedała dwór Skarbowi Państwa. Prace remontowe zakończono w 1998 roku, a w odnowionym dworze ma obecnie siedzibę Muzeum Regionalne w Bełchatowie.
   Przyjrzeliśmy się bełchatowskim kolosom – kopalni i elektrowni, a z tarasu widokowego w Kleszczowie podziwialiśmy odkrywkę kopalni węgla brunatnego  czyli ogromną „dziurę”, w której widać,, koparki węglowe i nakładowe, zwałowarki oraz serpentyny przenośników taśmowych, które transportują węgiel do pobliskiej elektrowni’’.
  Kopalnia funkcjonuje od 17 stycznia 1975 r., wydobycie pierwszych ton węgla brunatnego nastąpiło 19 listopada 1980 r. Zgodnie z planem pokłady węgla zostaną wykorzystane do 2032 roku.

 

galeria zdjęć

Wstecz