Aktualności

Inauguracja roku akademickiego z dr Krzysztofem Grzelakiem

09/09/2018

Nietypowo  rozpoczął się nowy rok akademicki 2018/2019 na UTW Powiatu Brzezińskiego.  W podróż do  Islandii  zabrał nas dr Krzysztof Grzelak. Islandia to  jeden z najbardziej fenomenalnych krajobrazowo krajów świata, w którym znajdziemy   mnóstwo  atrakcji turystycznych. Oto garść informacji o Islandii:
1.    Wszystkie parki narodowe, gorące źródła i atrakcje związane z naturą w Islandii są darmowe.
2.    Na Islandii jest ponad 750 gorących źródeł, większość jest dzika.
3.    Islandczycy nie lubią gotówki dlatego wszędzie można płacić kartą.
4.    Pogoda na Islandii jest bardzo zmienna, w 5 minut potrafi zniknąć upalne słońce a na jego miejsce pojawia się tropikalna ulewa. Nawet w lecie pada co drugi dzień. Dlatego koniecznie trzeba zabrać mocno wodoodporną i ciepłą kurtkę.
5.    Nawet w lecie w wielu miejscach leży śnieg a temperatury w zależności od regionu, wysokości, dnia i aktywności wulkanów wahają się od 0 stopni do 20 stopni.
6.    Praktycznie wszyscy Islandczycy mówią bardzo dobrze po angielsku.
7.    W lecie na Islandii praktycznie nie zachodzi słońce – BIAŁE NOCE.
8.    Islandia to jedno wielkie pastwisko – owiec jest więcej niż ludzi, a większość terenów jest ogrodzona bo wszędzie pasą się owce.
9.    Polacy stanowią największą mniejszość na Islandii.
10.    Islandia pełna jest lodowców, wodospadów, aktywnych wulkanów, starożytnych gór, gejzerów i plaż z czarnym piaskiem.
11.    To kraj, który ma swoją własną walutę -  islandzką koronę (ISK).
12.     Powierzchnię ponad 103 tys. km² (czyli 1/3 powierzchni Polski), zamieszkuje tylko ok. 335 tysięcy mieszkańców.
13.    Klimat, pomimo położenia wyspy na dalekiej północy nie jest bardzo mroźny. Średnia temperatura w styczniu to –3°C, a w najcieplejszym miesiąca w lipcu – 13,3°C. Największym problemem z jakim spotykają się turyści jest zmienność pogody, liczne obfite przelotne opady i bardzo silne wiatry.
14.    Językiem urzędowym jest islandzki. Dla Polaków, niestety, jest on całkowicie niezrozumiały.

 

>> galeria zdjęć

 

Stowarzyszenie bierze udział w  Projekcie „Senior w zagrożeniu” realizowanym  przez Uniwersytet Łódzki w ramach programu „Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku”, ustanowionego i finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (nr projektu 0016/UTW/2018/93).  W  drugiej części spotkania prezes Jolanta Wojciechowska  omówiła powyższy projekt i przedstawiła słuchaczom  bogatą ofertę zajęć.
Mamy nadzieję, że każdy znajdzie dla siebie  coś interesującego.  Harmonogram zajęć na miesiąc wrzesień podajemy poniżej.
Ofertę  na październik przedstawimy Państwu w najbliższym czasie, po ostatecznym uzgodnieniu  z wykładowcami terminów zajęć.
Zachęcamy wszystkich mieszkańców powiatu do uczestniczenia w zajęciach, wstęp wolny. Miejsce zajęć – świetlica Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Brzezinach ul. Konstytucji 3 Maja 5.

Wstecz