Aktualności

Wycieczka do Uniejowa

01/06/2018 Wycieczka do Uniejowa

Podczas wycieczki w dniu 29 maja 2018 r, w której uczestniczyło 45 osób  zwiedzaliśmy:
1.Uniejów - dzięki dotacji z Unii Europejskiej powstał  kompleks termalno-basenowy  z basenami wewnętrznymi i zewnętrznymi,  lecznicze solanki o temp. 68 stopni Celsjusza wypływają z głębokości ponad 2000 metrów.
Tuż obok term znajduje się XIV wieczny Zamek  zbudowany przez abp gnieźnieńskiego Jarosława Bogorię Skotnickiego, jednego z najbliższych współpracowników króla Kazimierza Wielkiego.
W 2012 r. obiekt został przekształcony na hotel z centrum konferencyjnym. Zamek jest ogrzewany wodą termalną!
O  Uniejowie , Zamku,  o Kolegiacie  bardzo ciekawie opowiadał nam przewodnik Wieżomistrz p. Andrzej.  Część z nas zdecydowała się  pokonać ponad 150 schodów, aby  z baszty (widokowej wieży) obejrzeć panoramę Uniejowa.
Jedna grupa  przez 2 godziny korzystała z basenów termalnych, druga  zwiedzała Bronowo.
2.Bronowski dworek – pierwsza wzmianka o Bronowie pochodzi z 1391 roku , jako własność szlachecka.  Konopniccy pojawili się w tych stronach w 1784 roku,  najstarszy z rodzeństwa Jarosław zarządzał całym majątkiem jako dzierżawca Bronowa. We wrześniu 1862 roku  ożenił się z Marią Wasiłowską z Kalisza . Dworek w Bronowie, do którego Maria przyjechała z mężem w 1862 r. i w którym mieszkała do 1872 zburzono w 1902 roku. Szczegóły urządzenia dworku możemy odnaleźć w wielu utworach Marii Konopnickiej. W 1872 roku małżeństwo Konopnickich przeniosło się do skromniejszej posiadłości w Gusinie. Dworek  w Bronowie zmieniał gospodarzy, był wykorzystywany w różny sposób i popadał w ruinę. Dopiero w 1980 roku rozpoczęto kapitalny remont i renowację dworku i  parku.  Do 1979 roku  w dworku funkcjonowała szkoła.,, Lata spędzone w Bronowie ukształtowały osobowość poetki’’.
Obecnie w dworku jako Filii Biblioteki Pedagogicznej w Sieradzu znajdują się dwa muzea , mianowicie Izba Pamięci Marii Konopnickiej i Muzeum Oświatowe.
3.Dzięki uprzejmości i pomocy  p. Urszuli Urbaniak, która prowadzi  Uniejowski Uniwersytet Trzeciego Wieku, mogliśmy zwiedzić Uzdrowisko Uniejów i zapoznać się z ciekawą ofertą wczasową i uzdrowiskową, tam też  zjedliśmy obiad.
4.Kolejnym punktem na trasie wycieczki  był  Spycimierz k. Uniejowa, gdzie  od ponad dwustu lat jest tradycja układania kwietnych dywanów na całej trasie procesji  Bożego Ciała.  Początkowo do wystroju używano żółtego piasku i gałązek, później zaczęto wykorzystywać kwiaty, liście, kłosy, trawy.    Wzory dywanów każdego  roku  są  inne i szczegółowo planowane. Po uroczystej mszy świętej procesja przechodzi po misternie ułożonym dywanie kwiatowym.
Uniejów podjął starania o wpisanie Bożego Ciała w Spycimierzu na Światową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
5. Zwiedziliśmy  także  Sanktuarium Urodzin i Chrztu św. Faustyny w Świnicach Warckich. To tutaj  w pobudowanym skromnym domu zamieszkało  małżeństwo Marianna i Stanisław Kowalscy, któremu  urodziła się Helenka Kowalska ( Św. Siostra Faustyna). Dzisiaj  rodzinny dom św. Faustyny należy do parafii i urządzono w nim muzeum, w którym zgromadzone są przedmioty oddające klimat tamtych czasów i życia rodziny Kowalskich.

Wycieczka była zadaniem w  Projekcie  Senior w zagrożeniu nr 0016/UTW/2018/93 realizowanym w ramach działania ,,Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku’’ przez Uniwersytet Łódzki , a projekt  ten jest  finansowany ze środków MNISW.

 

>> galeria zdjęć

Wstecz