Aktualności

Ciekawostki z podróży po Wietnamie

28/05/2018 Ciekawostki z podróży po Wietnamie

    Dr Grzelak  podzielił się ze słuchaczami ciekawostkami z podróży po Wietnamie. Wietnam (pełna nazwa - Socjalistyczna Republika Wietnamu ) to kraj, w którym są zarówno    zalesione doliny rzek, jak i góry i wyżyny, które zajmują aż 70 % powierzchni. Jest także bogata fauna i flora oraz wiecznie zielone lasy, z licznymi, cennymi gatunkami drzew.
    Hoi An - Stare Miasto, które  wpisane jest na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO,  uważane jest za jedno z najpiękniejszych miejsc w Wietnamie. Największe wrażenie  robią kolorowe lampiony wiszące na kamieniczkach, które wieczorem odbijają się w wodzie kanału dając przepiękne efekty.
    Tunele Cu Chi  - podziemne miasto Viet Congu pochodzące z czasów wojny wietnamskiej.  Cu Chi to dzielnica Sajgonu, ogromne tunele rozciągające się przez dziesiątki kilometrów były miejscem  kryjówek partyzantów oraz stanowiły sieć transportową dla broni i żywności.
    W miastach zaskoczeniem  jest duży ruch uliczny, królują motocykle i skutery. Statystycznie każda rodzina posiada minimum dwa takie pojazdy.  Jazda odbywa się na granicy bezpieczeństwa,  nie przestrzegane są zasady ruchu drogowego, a przejście  przez
jezdnię to   duży problem i nie lada wyzwanie .
    Pod względem powierzchni terytorialnej nasze kraje są porównywalne, Wietnam jest nieznacznie większy - o 20 tysięcy km², ale  zamieszkuje  tam ponad 95 milionów osób..
Hang Son Doong to największa jaskinia na świecie o długości 9 kilometrów. Odkryto ją  w 1991 r. jej wnętrze pomieściłoby  kilka wieżowców.
    W Wietnamie kapelusz non la  jest czymś więcej, niż tylko nakryciem głowy. Tradycyjny wietnamski kapelusz posiada idealną formę geometryczną trójkąta prostokątnego i jest podtrzymywany na głowie przy pomocy jedwabnego paska pod brodą. Kapelusze są wyplatane z liści palmowych na bambusowych ramkach, są światło- i wodoszczelne, chronią zarówno przed słońcem, jak i przed deszczem. Nón lá może być też wykorzystywany jako naczynie do picia albo przenoszenia wody.
    Mimo swej tragicznej historii,  Wietnam to kraj  przyjaznych, gościnnych ludzi, którzy praktykują różne religie (  głównie buddyzm 54% ) i zawsze pozostają wierni  bogom i zwyczajom przodków.

 

>> galeria zdjęć

 

Był to ostatni wykład przed wakacjami, ale jeszcze we wtorek 29 maja 2018 r. wybieramy się na wycieczkę do Uniejowa.

Wstecz