Aktualności

11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków

21/05/2018 11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków

    Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, 11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków - wolna Polska powróciła na mapę świata.

    Dzięki tym, którzy pozostali nieugięci, nasz Naród wyszedł zwycięsko z dziejowej próby.  "Odzyskanie niepodległości dokonało się poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach o zachowanie duchowej i materialnej substancji narodowej oraz w codziennym trwaniu polskich rodzin" - głosi uchwała. Sejm wyraził też nadzieję, że wzorem Ojców Niepodległości - Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego - Polacy porzucą spory, by wspólnie świętować ten radosny Jubileusz w jedności i pojednaniu.
    Wykład, który poprowadziła p. Małgorzata Siucińska,  poświęcony był bohaterom  walki o niepodległość.  Prezentacja postaci przybliżyła ich życie, działalność i zasługi dla kraju.
     Prelekcji towarzyszyła  wystawa prac plastycznych poświęconych bohaterom walki o niepodległości wykonanych techniką wycinania w liściu, autorstwa czytelnika  Biblioteki – brzezinianina pana Zbigniewa Borowskiego. Autor tych pięknych prac nadaje „drugie życie liściom”. Wzory wycinane są skalpelem dlatego jest to bardzo precyzyjna praca, która daje niezwykłe efekty wizualne.

 

>> galeria zdjęć

Wstecz