Aktualności

Podróż z Jerozolimy do Betlejem

28/02/2018 Podróż z Jerozolimy do Betlejem

22 lutego  na UTW  Powiatu Brzezińskiego  obył się  wykład pt. "Historia Miasta Dawidowego", który wygłosił ks. dr Zbigniew Tracz - Kanclerz Łódzkiej Kurii Metropolitalnej.
W Chrześcijańskich Pismach Greckich określenie „Miasto Dawidowe” odnosi się  do Betlejem.
Nazwy „Miasto Dawidowe” zaczęto używać, gdy Dawid po siedmiu i pół roku panowania w Hebronie obrał to miejsce na swoją  królewską siedzibę,  zbudował  dom i sprowadził  Arkę Przymierza.
Betlejem  żyje w każdym pokoleniu chrześcijan, w wyobrażeniach i modlitwie wiernych oraz w wielowiekowej pobożności i kulturze. Każdy z nas ma własny obraz Betlejem, najczęściej  pochodzący z dzieciństwa. Betlejem jest ośrodkiem kultu religijnego chrześcijan i miejscem pielgrzymek,   położone na  wzgórzach  i usytuowane  na południe od Jerozolimy.
W starożytności była to osada podporządkowana Jerozolimie i korzystająca z jej bliskości.   Betlejem  nie miało  murów obronnych, dlatego na wypadek niebezpieczeństwa jego mieszkańcy chronili się do obwarowanej Jerozolimy.
Współczesne Betlejem liczy kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców,  ich liczba systematycznie maleje, bo wielu decyduje się na los emigrantów. Podróż z Jerozolimy do Betlejem jest dzisiaj dużo trudniejsza niż w czasach Jezusa, o czym przesądza wzniesiony przez Izraelczyków ośmiometrowej wysokości mur, który  oddziela obydwa miasta.  Choć Jerozolima z biegiem czasu się rozbudowywała, Miasto Dawidowe pozostało jej odrębną dzielnicą.  Głównym źródłem utrzymania mieszkańców Betlejem są  dochody z ruchu pielgrzymkowego i turystycznego. Miejscowa ludność to  Arabowie,  muzułmanie, jak i chrześcijanie różnych obrządków. Od wieków żyją ze sobą i obok siebie i przywykli do tego sąsiedztwa. Głównym punktem miasta jest Bazylika Narodzenia Pańskiego oraz pobliski plac Gwiazdy. Bazylika jest w posiadaniu prawosławnych, przylega do niej  katolicki kościół. Najważniejszy punktem Bazyliki jest Grota, w której umieszczono gwiazdę z napisem w języku łacińskim „Hic ex Virginae Maria Jesus Christus natus est”, czyli „Tutaj z Dziewicy Maryi narodził się Jezus Chrystus”. Grota Narodzenia przeszła pod wspólną kontrolę prawosławnych, katolików i Ormian, a obecnie pod kontrolę prawosławnej cerkwi greckiej i katolików.
Turyści  pytają , czy rzeczywiście jest to miejsce narodzin Zbawiciela. ,, Jest to miejsce najbardziej prawdopodobne, bo od czasów wczesnochrześcijańskich zostało ustalone przez pamięć wierzących oraz opartą na niej tradycję'. Odwiedzających porusza skromność i prostota wystroju  Groty betlejemskiej,  która nie kapie złotem ani nie opływa w bogactwa.
Ksiądz Zbigniew Tracz zachęcał słuchaczy do  odwiedzenia  miejsc, o których opowiadał w wykładzie. Spotkanie było  bardzo  interesujące, zmuszające do  refleksji.
Kolejne spotkanie na UTW  planowane jest na 15 marca  - Dzień Kobiet na UTW .

 

>>galeria zdjęć

Wstecz