Aktualności

Nowa wersja Piramidy Żywienia - wykład mgr Renaty Piaseckiej

15/02/2017 Nowa wersja Piramidy  Żywienia - wykład mgr Renaty Piaseckiej

    8 lutego 2017 na Brzezińskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku odbył się kolejny wykład. Pani mgr Renata Piasecka przedstawiła i szczegółowo omówiła nową wersję Piramidy  Żywienia zaproponowaną w 2016 r. przez  Instytut  Żywności i Żywienia.

    U podstawy piramidy  jest aktywność fizyczna - zaleca się minimum pół godziny dziennie ruchu w dowolnej formie. Niespodzianka jest na następnym pięterku, zamiast wyrobów mącznych i zbożowych nareszcie znalazły się warzywa i owoce! To one powinny przeważać w diecie.

    Zaleca się nadal tak jak to było przedtem spożywanie produktów z pełnego ziarna i unikanie produktów przetworzonych i oczyszczonych. Na talerzu  powinno się pojawić  proporcjonalnie 3/4 warzyw oraz 1/4 owoców, przy czym warzywa mają być w różnych kolorach (z przewagą zielonego) i jadane również w postaci surowej. Oprócz tego z boku piramidy jest dzbanek z wodą: to powinno być dla nas podstawowym piciem. Kawki i herbatki znajdują się dużo wyżej i to bez  cukru. Na kolejnym miejscu  króluje nabiał – zaleca się picie dwóch szklanek mleka dziennie  lub zjadanie go w postaci innego rodzaju nabiału.  

    Następne piętro to rośliny strączkowe włożone razem do jednego worka z mięsem  oraz jajami.  Po prawej stronie piramidy na tym poziomie jest  nowość - zioła. Zaleca się zastąpić nimi spożywaną w nadmiarze sól kuchenną.  Można śmiało dać podczas gotowania połowę soli i resztę smaku uzyskać ziołami. Na samym szczycie piramidy mamy oleje i orzechy. Oleje już były, orzechy stanowią nowinkę.
 Do Piramidy Żywieniowej  opracowano Zasady Zdrowego Żywienia ujęte w 10 punktach:
1. Spożywaj posiłki regularnie (4–5 posiłków co 3–4 godziny).
2. Warzywa i owoce spożywaj jak najczęściej i w jak największej ilości, co najmniej połowę tego co jesz. Pamiętaj o właściwych proporcjach: ¾ warzywa i ¼ owoce .
3. Spożywaj produkty zbożowe, zwłaszcza pełnoziarniste.
4.  Codziennie spożywaj minimum 2 duże szklanki mleka. Możesz je zastąpić jogurtem, kefirem lub – częściowo – serem.
5. Ograniczaj spożycie mięsa (zwłaszcza czerwonego i przetworzonych produktów mięsnych do 0,5 kg/tyg.). Jedz ryby, nasiona roślin strączkowych i jaja.
6. Ograniczaj spożycie tłuszczów zwierzęcych. Zastępuj je olejami roślinnymi.
7. Unikaj spożycia cukru i słodyczy (zastępuj je owocami i orzechami).
8. Nie dosalaj potraw i kupuj produkty z niską zawartością soli. Używaj ziół – mają cenne składniki i poprawiają smak.
9. Pamiętaj o piciu wody – co najmniej 1,5 litra dziennie.
10. Nie spożywaj alkoholu.

 

>> galeria zdjęć

Wstecz