Aktualności

Wykład prof. zw. dr hab. n. med. Józefa Drzewoskiego, specjalisty chorób wewnętrznych, diabetologii i farmakologii klinicznej

22/01/2017 Wykład prof. zw. dr hab. n. med. Józefa Drzewoskiego,  specjalisty chorób wewnętrznych, diabetologii i farmakologii klinicznej

   W dniu 12 stycznia  z kolejnym wykładem na UTW gościliśmy  prof. zw. dr hab. n. med. Józefa Drzewoskiego,  specjalistę chorób wewnętrznych, diabetologii i farmakologii klinicznej, prezesa Polskiego Towarzystwa Chorób Metabolicznych, założyciela Łódzkiej Szkoły Diabetologii.


   Tematem  spotkania była cukrzyca - choroba, która nie bez powodu jest nazywana epidemią naszych czasów. Profesor  omawiał  jej rodzaje,  objawy i sposoby leczenia  zwłaszcza u osób w podeszłym wieku. Objawy cukrzycy początkowo są często mało charakterystyczne, co sprawia, że łatwo je przegapić.
    Zdaniem profesora "cukrzyca sprzyja rozwojowi wielu innych chorób albo z nimi, w sposób niezależny, współwystępuje – myślę między innymi o nadciśnieniu tętniczym, niewydolności serca, chorobie wieńcowej, chorobach hematologicznych i gastrologicznych oraz niewydolności nerek".
   "Diabetes" z łacińskiego oznacza "płynący", a "mellitus" - "słodki jak miód". Tłumacząc więc "diabetes mellitus", otrzymamy "słodkie przeciekanie". Nazwa tej choroby jest związana z fenomenem wydzielania nadmiaru cukru z moczem. Był to pierwszy objaw, na podstawie którego zaczęto rozpoznawać cukrzycę. Początkowo nie znano bowiem jej przyczyn.
   Według profesora "zasadą współczesnej terapii cukrzycy jest leczenie wszystkich zaburzeń towarzyszących chorobie, a nie tylko kontrola gospodarki węglowodanowej. Dążenie do normalizacji masy ciała, zwiększenie aktywności fizycznej, właściwa dieta, leczenie częstych w cukrzycy zaburzeń lipidowych, nadciśnienia tętniczego i innych chorób układu krążenia oraz utrzymywanie glikemii w przedziale wartości możliwie najbardziej zbliżonym do nie cukrzycowych (normoglikemii) zmniejsza ryzyko rozwoju powikłań choroby".
   Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), w 1985 r. było na świecie 30 mln diabetyków, zaś w 1998 roku już 140 mln. Szacuje się, że obecnie choruje ok. 366,2 milionów ludzi na całym świecie (dane z 2011 roku). Przewiduje się, że do 2030 roku liczba ta wyniesie 551,8 milionów ludzi na całym świecie.

Obecnie na cukrzycę cierpi w Polsce ponad 3,1 miliona Polaków (10,6% dorosłej populacji). W ostatnim dziesięcioleciu liczba chorych z rozpoznaną cukrzycą wzrosła dwukrotnie.

Wykład był  dla słuchaczy m.in. okazją do usystematyzowania swojej wiedzy na temat tej choroby i zapoznania się z nowościami na rynku farmaceutycznym.

 

>> galeria zdjęć

Wstecz