Aktualności

Chronić zdrowie psychiczne

20/04/2015 Chronić zdrowie psychiczne


Trudności  w szeroko rozumianym funkcjonowaniu psychicznym zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci i młodzieży, stają się istotnym problemem zdrowotnym i społecznym.  Zmniejszają szanse rozwojowe, zaburzają funkcjonowanie rodzinne i pełnienie ważnych ról, prowadzą do niepełnosprawności, stają się także częstą przyczyną zgonów (głównie ze względu na samobójstwa). Szczególnie dobitnie problem dotyczyć może dzieci i młodzieży. Samobójstwa w następstwie zaburzeń psychicznych są jedną z głównych przyczyn nadumieralności ludzi w młodych wieku. Podejmowanie działań służących zapobieganiu  zaburzeniom psychicznym jawi się więc jako szczególnie istotne w kontekście dobra jednostki jak i ogółu społeczeństwa. 
Zmianie wymaga również mentalność części społeczeństwa w zakresie problematyki zdrowia psychicznego. Szczególnie niepokojące są tu zjawiska nietolerancji, braku zrozumienia i akceptacji osób z zaburzeniami psychicznymi. Często wiążą się z nimi nieuzasadniony lęk, odrzucenie i społeczna izolacja tych osób. Osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne łatwiej stają się obiektem ataku, częściej też stosowana jest wobec nich przemoc.
Z drugiej strony trudność dla wielu osób pracujących w lokalnych instytucjach i służbach, wychowawców i rodziców stanowi rozpoznawanie objawów zaburzeń psychicznych u innych osób a co za tym idzie –podjęcie odpowiednio wczesnej interwencji , terapii lub wdrożenie właściwego leczenia. U dzieci i młodzieży jest to szczególnie trudne, ponieważ są to często objawy maskowane. Specjalistyczna wiedza dotycząca zaburzeń psychicznych u dzieci i młodzieży oraz pracy i postępowania z osobą z zaburzeniami psychicznymi jest wciąż zbyt mało dostępna. Podobnie wciąż niedostateczna jest wiedza związana z organizowaniem i prowadzeniem działań promujących zdrowie psychiczne wśród dzieci i młodzieży.

Wstecz